Předchozí | Dalšístrana / 6 0-12 z 63 míst
Hraničky

Hraničky

Tohle jméno patřilo až do poloviny 20. století překrásně položené horské osadě Grenzdorf, ležící přímo na hranici s nynějším Polskem. V současnosti pouze kouzelné horské louky, osada Hraničky byla totiž po 2. sv. válce zcela hanebně zničena našim vojskem. V současnosti 1 zachovalý dům, 2 rybníč ... (více)

Boží Hora

Boží Hora

525m - výrazná kupovitá „ostrovní“ hora, nejvyšší bod celé Žulovské pahorkatiny. Se sousedním Borovým vrchem vytváří Boží hora tzv. "dvojhlavý vrch". Dominanta obce Žulová, již z dálky dobře rozpoznatelná díky věžičce kamenného kostela z r. 1856, který stojí na samotném vrcholu. V minulosti oblí ... (více)

Zlatorudné mlýny

Zlatorudné mlýny

Hornický skanzen - se Zlatorudnými mlýny u Zlatých Hor Při cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic, leží malebné Údolí Ztracených štol. Říčka Olešnice zde opouští úzce zaříznutý úsek údolí a po miliony let ukládá zlato do náplavů. Zdejší rýžoviště byla těžena povrchově i hlubinně, tzv. měkkým dol ... (více)

Lesní bar

Lesní bar

Na pomezí Jeseníků a Rychlebských hor vznikl Lesní bar. Slouží k občerstvení a odpočinku turistů, kolařů nebo jen všem, kdo si vyrazí na procházku. Dřevěné posezení, ohniště, gril, udírna a chlazené cenově dostupné alko i nealko nápoje lákají k posezení v krásné přírodě. My jsme s pejskem vyrazi ... (více)

Vřesová studánka

Vřesová studánka

Vřesová studánka je pramen na jižním úbočí Červené hory na hlavním hřebenu Jeseníků ve výšce 1290 m n.m. Z tohoto velmi zajímavého místa jsou překrásné výhledy na severně se rozkládající Keprník a na blízký vrchol Vozky a na Spálený vrch. Pověst spojená se st ... (více)

Balneopark

Balneopark

V lesoparku nad areálem Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku byl v posledních dvou letech vybudován areál s vodními procedurami, který nese název Balneopark. Tento balneopark je v dnešní době světové unikum. Jedná se o síť potůčků, jezírek, vodopádků či brouzdališť, ve ... (více)

Heřmanovická jeskyně

Heřmanovická jeskyně

Jeskyně je jižním směrem od obce Heřmanovice a nachází u východního okraje chráněné krajinné oblasti Jeseníky, severním směrem od města Vrbna pod Pradědem a v údolí tvořeném říčkou Opavice. Obec Heřmanovice je vyhledávaným rekreačním střediskem pod východními vrch ... (více)

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. První písemná zmínka pochází z roku 1430 (Anthonius Wale). Jeskyně sloužila často jako úkryt, o čemž svědčí četné epigrafické nápisy na stěnách (nejstarší z roku 1519). V letech ... (více)

Jeskyně na pomezí

Jeskyně na pomezí

Jeskyně Na Pomezí jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Vyznačují se úzkými a místy vysokými chodbami, které se v kříženích rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové ú ... (více)

Vyhlídka na Medvědí hoře

Vyhlídka na Medvědí hoře

Medvědí hora, která je vlastně severní rozsochou Mravenečníku je dobře rozeznatelná soustavou skalních hřbetů spadajících prudce až k toku Borového potoka. Dalším rozpoznávacím prvkem jsou tři větrné elektrárny na temeni hory již vedle asfaltky k Dlouhým Stráním. Stačí jen zahnout k elektrárnám a po ... (více)

Smrk

Smrk

Smrk - 1125m - velice rozložitý a plochý vrchol, nejvyšší z celých Rychlebských hor. Smrk ležící mezi vrcholem Brousek (1115m) a Klínovým vrchem (928m). Vrcholová partie tohoto krásného vrcholu je vlastně jakési rozsáhlé, vysoko položené plateau, které lze rozdělit na několik část ... (více)

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně

Vodní nádrže Dlouhé stráně disponuje nádržemi s výškovým rozdílem 510,7m. Horní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výěce 1350 m a má provozní objem 2 580 000 m³ (celkový objem 2 719 750 m³) a zabírá plochu 15,4 ha, s největší hloubkou 26 m. Dolní nádržleží ... (více)

Předchozí | Dalšístrana / 6 0-12 z 63 míst