Balneopark
Další fotografie
Balneopark
Balneopark
Balneopark
Balneopark
Balneopark
Balneopark
Mapa

Balneopark

V lesoparku nad areálem Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku byl v posledních dvou letech vybudován areál s vodními procedurami, který nese název Balneopark. Tento balneopark je v dnešní době světové unikum.

Jedná se o síť potůčků, jezírek, vodopádků či brouzdališť, ve kterých mohou návštěvníci lázní, tj. nejen pacienti, ale i příchozí turisté provádět procedury, které na svých pacientech praktikoval již Vincenc Priessnitz. Je koncipován jako „vodní zahrada“, kterou prochází potok  napájený  z přepadu vodárny, který před vybudováním balneoparku bez užitku volně otékal.U jednotlivých procedur ja na tabulce popsán postup, který by měl návštěvník provádět. Najdeme tu tedy bazének k brodění či opláchnutí, lavičky s jezírkem ke koupeli nohou, Priessnitzovy střiky s tryskajícími proudy vody aj. Součástí parku je i rekonstruovaná Priessnitzova sprcha. V celém areálu je řada teras s lehátky ke slunění, laviček k posezení aj. Areál vlastně zasahuje až k Žofiinu a Slovanskému prameni. K Balneoparku přiléhá i dětské hřiště s lanovým centrem.

Balneopark je určen pro všechny věkové skupiny a lze v něm  příjemně  strávit volný čas. Balneopark plní funkci prožitkovou, regenerační a rozvíjecí. Jedinec zde může buď trávit volní čas aktivně hydroterapií a nebo pouhou relaxací na dřevěné terase pro slunění. Je ideálním místem pro zotavení těla, osvěžení mysli, spojené se zdravým v podobě hydroterapie. Pro zdatnější je balneopark výborným výchozím bodem pro turistiku.

Návštěvníka jistě potěší i výhledy na protější Zlatý Chlum s rozhlednou i vzdálenější výhledy na Hrubý Jeseník, třeba až k Pradědu. Vstup do areálu je volný, pouze některá jezírka nejsou přímo součástí kůry, proto by se do nich vstupovat nemělo (tabulky upozorňují na omezení).
Jediné  podobné zařízení se nachází pouze v lázních Werishoven v Německu.

Vstup do parku je povolen všem osobám bez ohledu věku, jejich schopnostem nebo příjmu. Balneopark slouží k podpoře fyzického a psychického zdraví člověka.

Realizace balneoparku byla dle mého názoru dosti finančně náročná, ale vzhledem k svému pestrému a dlouhodobému využití pro širokou veřejnost byla správnou volbou. Balneopark by mohl být úspěšným příkladem pro realizace dalších zařízení sloužících pro příjemné trávení volného času.