10 míst
zřícenina Rychleby

zřícenina Rychleby

Rychleby (420m) - nedaleko městečka Javorník, na skále nad kaňonovitou částí Račího údolí, ukrytý mezi stromy, můžeme nalézt zbytky hradu, kterému se zvyklo říkat Rychleby. Původní název není znám. Své pozdější jméno Rychleby tento hrad, nebo spíše až jeho zř ... (více)

Hradisko - Kaltenštejn

Hradisko - Kaltenštejn

Hradisko (425m) - vrcholek, na němž v minulosti stával hrad Kaltenštejn, nejvýznamnější stavební památka, nacházející se v katastru obce Černá Voda. Jedná se o rozsáhlou zříceninu kdysi mocného hradu Kaltenštejn, dnes zvaného Hradisko. Byl vystavěn na výrazném kopci, tzv. Biskupské čep ... (více)

Linhartovský zámek

Linhartovský zámek

Linhartovský zámek byl vybudován v druhé polovině 16. století přestavbou linhartovské tvrze na renesanční sídlo a za dobu svojí existence několikrát zchátral, aby byl v současnosti postupně rekonstruován. Zámek naleznete na půli cesty mezi Krnovem a Městem Albrechticemi a pravidelně na něm ... (více)

Zámek Janovice Rýmařov

Zámek Janovice Rýmařov

Počátkem 16. století zde Žerotínové postavili nevelkou tvrz. Renesančně upravena koncem 16. století za Hoffmanů ze Schönbüchlu. V letech 1663 - 1665 přestavěna v barokním slohu (A. Cannevala). V letech 1763 - 1765 za Harrachů, kteří z Janovic vytvořil význačné hospodářské středisko, byl pův ... (více)

Zámek Bruntál

Zámek Bruntál

Zámek Bruntál je svou netradiční dispozicí tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží  nejvýznamnější kulturní památkou celého regionu. V 15.století se původní hrad stal majetkem slezského rodu pánů z Vrbna, po bitvě na Bílé hoře jim však byl za protihabsburský o ... (více)

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec  a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina. Je situován na výrazné ostrožně , orientované  delší osou ve směru západ - východ , v horském údolí v ... (více)

Zřícenina hradu Kolštejn a zámek Branná

Zřícenina hradu Kolštejn a zámek Branná

Zřícenina hradu Kolštejn a zámek Branná se nachází ve stajnojmenném městečku na Šumpersku cca 20 km od Jeseníku a 23 km od Šumperku. Byl postaven počátkem 14.století rodem Wustehubů za účelem střežení zemské stezky z Moravy do Slezska. Z původního gotického hradu bergfritového typu se doch ... (více)

Zámek - Loučná nad Desnou

Zámek - Loučná nad Desnou

Renesanční zámek ve středu Loučné nad Desnou vybudován na místě dřevěného loveckého zámečku v 17.století se chlubí mimo jiné freskami barokního malíře Ignáce Raaba. Jde o čtyřkřídlou budovu, která je na jižním průčelí zdobena 2 barokními věžemi. Vybudovali jej v 17.století Žerotínové a v roce 177 ... (více)

Státní zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny

Na místě dnešního zámku stávala původně gotická vodní tvrz. V roce 1496 se losinské panství dostalo do držení pánů ze Žerotína, s nimiž zůstalo spojeno víc než tři století. Vysoká zadluženost pak vedla k prodeji statku Lichtenštejnům, v jejichž rodu zámek zůstal až do roku 1945. Malá vod ... (více)

Zámek Jánský Vrch Javorník

Zámek Jánský Vrch Javorník

1Národní kulturní památka zámek Jánský Vrch se nachází v nejsevernějším výběžku olomouckého kraje při hranicích s Polskem. Vypíná se na skalnatém kopci nad městem a tvoří přirozenou dimunantu Javorníku i celé rovině v okolí polských měst Paczkowa, Otmuchowa a Nisy. Historie zámku je spojena biskups ... (více)

 10 míst