Hrad Sovinec
More photos
Remter z 3. nádvoří
Jižní palác
Konírny

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec  a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina. Je situován na výrazné ostrožně , orientované  delší osou ve směru západ - východ , v horském údolí v nadmořské výšce mezi 500 - 600 m poblíž historické vedlejší cesty, spojující Moravu se Slezskem, která tudy procházela z údolí Oslavy Valšovským žlebem dále na severovýchod.

Hrad  byl založen bratry Pavlem a Vokem ze starého moravského rodu Hrutoviců mezi léty 1318, kdy získali lénem od olomouckého biskupa nedalekou ves Křížov, a 1348, kdy se poprvé psali „ze Sovince“ (de Aylnburk).

Návštěvníkům hradu jsou zpřístupněna 1. - 5. nádvoří a dále tzv. Horní hrad (nejstarší část hradu) s vyhlídkovou věží s výhledem do překrásné krajiny sovineckého přírodního parku. V bývalých konírnách jsou instalovány expozice Lesnické školy na Sovinci a expozice drobností z historie hradu,  v purkrabství expozice archeologie a zbraní a ve sklepení mučírna, ve vyhlídkové věži, Jižním paláci a na hradních nádvořích jsou realizovány výstavy, v Boskovickém paláci lapidárium. V  jeskyni pod Horním hradem na 5. nádvoří je expozice vinného sklepa. V gotickém sklepení pod 5. nádvořím jsou výstavní prostory.

Nově  zpřístupněná trasa umožňuje průchod z Horního hradu přes komnatu 7. hradní brány, dále prochází částí vyhořené Lesnické školy a návštěvníci uvidí kompletně zrekonstruovaný Rytířský sál vyzdobený sbírkou zbraní a poté přízemí dělové bašty Remtru.

Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

V době konání kulturních akcí je průchod expozicemi a výstavami omezen.

Více informací: Kastelánka Bc.Kateřina Jarmarová, Telefon 554 295 113 nebo  554 219 863, E-mail: sovinec@mubr.cz

Contact
Emailsovinec@mubr.cz
Phone+(420) 554 295 113
Link http://www.hradsovinec.cz