Linhartovský zámek
Więcej zdjęć
Linhartovský zámek
Linhartovský zámek

Linhartovský zámek

Linhartovský zámek byl vybudován v druhé polovině 16. století přestavbou linhartovské tvrze na renesanční sídlo a za dobu svojí existence několikrát zchátral, aby byl v současnosti postupně rekonstruován.

Zámek naleznete na půli cesty mezi Krnovem a Městem Albrechticemi a pravidelně na něm probíhá řada kulturních událostí.

Nové expozice 2012

V letošním roce Linhartovský zámek nově nabízí:

  • repliky historického skla
  • kočárky a panenky
  • panenky v dobových a pohádkových kostýmech
  • zápalky (krabičky a nálepky)

Vstupné - děti 20,-Kč, dospělí 40,-Kč 

Otevírací doba - červen, září, říjen - sobota a neděle (11:00 - 17:00), červenec, srpen - pátek, sobota a neděle (11:00 - 17:00)

V případě zájmu o prphlídku mimo otevírací dobu (minimální počet 20 osob) nebo pokud se chcete stát sponzorem zámku - Telefon: Jaroslav Hrubý: 554 652 241,  728 323 270

Další možnosti:

Nabízíme také možnost prohlídky zámeckého parku včetně památného dubu z konce 13. století.

Na zámku lze zakoupit i suvenýry a pohlednice.

Historie zámku:

V druhé polovině 16. století začal příslušník staré katolické šlechty Václav Haugvic s přestavbou linhartovské tvrze na renesanční sídlo. Z tehdejší podoby se zachovala původní dispozice s uzavřeným vnitřním dvorem, obrannou věží a zejména sklepními klenbami. Ve fragmentech zůstala rovněž zachována sgrafitová omítka na věži. Figurální sgrafita jsou podnes viditelná v arkádové chodbě II. poschodí severního zámeckého křídla.

V druhé polovině 17. století byl zámecký objekt už značně zchátralý. Noví majitelé Sedlničtí z Choltic začali s generální přestavbou do barokní podoby. U zámku byl v té době založen okrasný sad ve francouzském stylu. V 19. století pak byl přeměněn na přírodně krajinářský park.

Zámek byl opět upravován v 18. století. V polovině 19. století změnily Linhartovy majitele. Získali je Oppersdorfové, koncem století je koupila zbohatlá krnovská rodina Wenzelidesů a roku 1930 pak rodina Wüllersdorfů a Urbairů. A opět se prováděly úpravy.

Roku 1943 byla v zámku umístěna německá vojenská nemocnice. Brzy zde vypukl požár. Shořela střecha. Roku 1944 byl zámek provizorně zastřešen lepenkou.

V roce 1945 se stal majetkem státu. V roce 1947 poškodila velká vichřice opět střechu a povětrnostní vlivy narušily stropy i obvodové zdivo. Zabezpečovací práce byly zahájeny až v roce 1957. V roce 1966 se majitelem zámku se stalo Zdravotnické zásobování, n. p. Objekt byl částečně zrekonstruován. Roku 2001 se stal zámek majetkem obce a postupně je opravován