Rozhledna Klepáč
Mapa

Rozhledna Klepáč

Pohraniční hora Klepáč ( 1144 m n.m. ) v masivu Králického Sněžníku patří ke geograficky nejzajímavějším místům České republiky. Podle státu by se správně mělo jednat o Polsko, nicméně mu říkáme Klepý, nebo Klepáč ( údajně podle zvuku z kamenných sutí ) i německý název Klappersteine tomu odpovídá. Poláci mu říkají Trojmórski wierch, podle rozvodí tří moří které se nachází na jihozápadním svahu.. Tento vrchol je totiž místem, kde se nachází rozvodí mezi třemi evropskými moři. Z jihovýchodních svahů míří voda do Moravy a dále do Dunaje a Černého moře, z jihozápadních do Labe a do Severního moře a ze severozápadních do Odry a moře Baltského. S klidem tak o místě můžeme hovořit jako o střeše Evropy.

V roce 2009 začala na Klepáči vyrůstat dřevěná rozhledna. Věž byla sice vystavěna polskými stavebníky, ale jelikož rozhledna stojí na hranicích mezi ČR a Polskem (podobně jako v minulosti na nedalekém Králickém Sněžníku) a především se jedná o společný česko-polský projekt v rámci přeshraniční spolupráce v Euroregionu Glacensis, směle si ji dovoluji zařadit i mezi české rozhledny. Rozhledna slouží zároveň jako protipožárni hlídková věž, jelikož oheň často sužuje okolní lesy na obou stranách hranice . Ač byl původně plánovaný termín dokončení stanoven na 30.9.2009, pomalý průběh stavby a nečekaná sněhová nadílka na počátku října udělaly plánům čáru přes rozpočet. Slavnostního otevření se tak rozhledna dočkala až na jaře 2010. Stavba si však dlouhého fungování neužila. Prudká horská bouře poničila postavenou konstrukci hraniční rozhledny na Klepáči. Ta je nyní pochopitelně uzavřena a nezbývá než dodat, že se dočká (KVALITNÍ) opravy dříve než horský vítr kompletně smete celou stavbu.

Na podzim r. 2009 byla na vrcholu otevřena dřevěná rozhledna 28 m vysoká vybudovaná polskými investory. Je volně přístupná, z české strany nejlépe dostupná od hraničního přechodu Horní Morava - Jodłów (po modré turistické značce) z Horní Moravy, nebo od Horní Lipky (pouze po závoru) pouze pro pěší, případně cyklisty nebo běžkaře. Dále po hranici polskou zelenou turistickou značkou. Výstup od hraničního přechodu je značně strmý, v zimních měsících je lépe využít hřebenovou trasu od Przelecze (Sedlo) Puchacza (náš Hleďsebe), odkud by se dalo dojet na běžkách tam i zpět po tzv. Terexové cestě (odbočuje z modré značky těsně před hranicí). Stanoviště na vrcholu je dosti extrémní, takže zůstane otázkou, jak dlouho dřevěná rozhledna vydrží.

V létě 2011 se skutečně objevily nějaké problémy na dřevěné konstrukci, stavba byla tedy vyztužena železnými pásy.