Rozhledna Hraniční vrch
Mapa

Rozhledna Hraniční vrch

Město Albrechtice se stalo v prosinci roku 2006 majitelem ocelových příhradových věží postavených v roce 1980 za účelem bezdrátového přenosu telefonního signálu mezi Krnovem, Městem Albrechticemi a Osoblahou. Věže se od roku 1999 nevyužívaly a bylo rozhodnuto o jejich demolici. Po několika jednáních přistoupila Telefonica O2 na nabídku našeho města a odprodala věže za symbolickou cenu 1000,-Kč. Vzhledem k jejich umístění na hřebeni vyvýšeniny zvané Hraniční vrch 541m. n.m., v blízkosti centra města, bylo rozhodnuto upravit je novými prvky ocelových konstrukcí na unikátní objekt rozhledny. S vynaložením minimálních nákladů tak vznikla rozhledna originální koncepce se dvěma vyhlídkovými plošinami na dvou věžích propojených lávkou ve výšce 25 metrů ( 149 schodů ). Možnost takové úpravy byla ověřena statickým posouzením technického stavu a zatížitelnosti ocelových věží, které zpracoval v dubnu 2007 odborný statik Stanislav Danko. Projekt pro stavební řízení byl zpracován v únoru 2009 projektantem Rudolfem Honem. Nejvýhodnější finanční možnosti nabízel Operační program příhraniční spolupráce ČR–PL 2007-2013, kde výše dotace  činila 90 %. Podmínkou tohoto programu bylo vytvoření podobného projetu i na polské straně, tudíž hledání solidního partnera. Díky dlouholetým dobrým vztahům a přátelství se nakonec našli dokonce dva patneři – město Biała a Klášter Františkánů v Głogówku. Unikátní projekt s názvem „Slezsko bez hranic – rozhledny a vyhlídková místa“, jehož cílem je rozšíření nabídky cestovního ruchu v česko-polské příhraniční oblasti.

Slavnostní otevření pak proběhlo v úterý 4.10.2011. Z rozhledny lze za normální viditelnosti vidět do vzdálenosti cca 20 km. Je z ní nádherný rozhled do všech světových stran v okruhu 360 stupňů. Je odtud dobrá viditelnost na Krnov se Cvilínskou rozhlednou, na Jeseníky s rozhlednou na Biskupské kupě a Praděd, i daleko do polských rovin. Zhruba jednou za měsíc se naskytne jedinečný výhled na Beskydy, Ostravu identifikujete podle televizního vysílače Hošťálkovice a Opole, které poznáte podle velké tepelné elektrárny.

Rozhledna slouží návštěvníkům bezplatně a neomezeně. Vyjímka je pouze např. špatné počasí, noční hodiny, námraza, bouřka, atd...Vstup dětí do 12-ti let je dovolen jen s doprovodem osoby starší 18-ti let, plně právně způsobilé a svéprávné.

!!! VÍCE INFORMACÍ K PROVOZNÍMU ŘÁDU NA http://www.mesto-albrechtice.cz/navstevnik/rozhledna-hranicni-vrch/rozhledna-hranicni-vrch/
 

Kontakt
Emailpodatelna@mesto-albrechtice.cz
Telefon+(420) 554 637 360
Odkaz http://www.mesto-albrechtice.cz